Answer:
Oranges :100 pound
Apples : 250 pound
Step-by-step explanation:
A fruit market must spend less than $225 for an order of peaches and mangoes. A pound of peaches costs $0.50 and a pound of mangoes costs $0.75. This relationship is shown in the graph. The market needs at least 50 more pounds of peaches than mangoes. Which choice is a reasonable solution?
=========
0.5p + 0.75m <= 225
p = m + 50
-------------------
Substitute for "p" and solve for "m"::
0.5(m+50) + 0.75m <= 255
0.5m + 25 + 0.75m <= 255
2.25m <= 325
---
m <= 144.44
--------------------
# of oranges : 100 pound
# of pound of apples: m+50 = 250 pound
Hope you understand :)
Pls mark me as brainiest