Answer:
Step-by-step explanation:
A) 1.00q+1,500
E=1.00q+1,500
The costs are $1.00 per cup and $1,500.
Let E represents the total cost.
Let q be the demand (number of cups).
Then the total cost is the product of the costs per cup of $1.00 multiplied by the number of cups, increased by the fixed costs of $1,500