Respuesta :

Answer:

4 dollars for 2 drinks (2 dollars for 1 drink)

Step-by-step explanation:

Okay, so you can get 3 snapple drinks from 6 dollars. and you want to know the cost of 2 snapple drinks.

3 ÷ 6 = 2

So 1 drink is 2 dollars, if you wanted to buy 2 drinks the cost would be 4 dollars! Have a great day friend! :D

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

If 3 Snapple Iced teas cost $6, we can divide 6 by 3 to find the cost for one.

6/3 is 2 and 2 * 2 is 4, so 2 Snapple Iced teas would cost $4.