A grocer wants to mix two kinds of candy. One kind sells for $0.95 per pound, and the other sells for $2.50 per pound. He wants to mix a
total of 17 pounds and sell it for $1.30 per pound. How many
pounds of each kind should he use in the new mix? (Round off the answers
to the nearest hundredth.)
Answer
How to enter your answer (opens in new window)
Keypad
Keyboard Shortcuts
number of pounds of candy that sells for $0.95
number of pounds of candy that sells for $2.50

Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  • 3.84 pounds of $2.50/lb candy
  • 13.16 pounds of $0.95/lb candy

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of pounds of $2.50 per pound candy. Then 17-x is the number of pounds of $0.95 per pound candy. The total cost of the mix is ...

  0.95(17 -x) +2.50x = 1.30(17)

  16.15 +1.55x = 22.10 . . . . . . . . . simplify

  1.55x = 5.95 . . . . . . . . . . subtract 16.15

  x ≈ 3.84 . . . . . . . . . divide by 1.55

  17-x = 13.16

The grocer should use 3.84 pounds of $2.50 candy and 13.16 pounds of $0.95 candy.

Otras preguntas