Ellen went to the store and bought 4 oranges and 5 apples for $4.00. Jessie bought 2 oranges and 3 apples for $2.20. How much is one apple?

Respuesta :

Answer:

1 apple= $0.4

Step-by-step explanation:

Let o=orange

Let a=apple

4o+5a=4

2o+3a=2.20

2o=2.20-3a

o=2.20-3a/2

Let's go balk to the the first equation

4o+5a=4

4(2.20-3a/2)+5a=4

4.4-6a+5a=4

4.4-a=4

-a=-0.4

a=0.4

Apple=$0.4