Jake bought 14.5 pounds of dried navy beans for $25.52. Explain how to estimate the price per pound. What is the price per pound of the beans? Explain how you know that your answer is reasonable.
14.5 rounds to 15 and 25.52 rounds to 26.00 because each of there tenths place is .5 and above. If I divide my rounded numbers I get somewhere like 1.7. If I divide my regular numbers I get somewhere like 1.8. It’s only off by .10