Respuesta :
So if it’s 3 for 10 you have to find the average. Divide 10 by 3 to get you 3.33 $ per magnet. But we need 8 magnets! So 8x3.33= 26.64$
[tex]▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪ {\huge\mathfrak{Answer}}▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪[/tex]
Let's find the price of 8 magnets using unitary method :
- 3 magnets costs $10
- 1 magnet cost $ 10 / 3
- 8 magnets costs $ (10 / 3) × 8
that is :
- [tex] \dfrac{80}{3} [/tex]
- [tex] \$ \: 26.66[/tex]