The ratio of the number of cups of yellow paint to the number of cups of blue paint that Greg mixed to make a shade of green paint is 2:1.

Part A: Write a sentence to describe the number of cups of yellow paint that Greg mixed with each cup of blue paint. (4 points)

Part B: How many cups of blue paint should Greg add to each cup of yellow paint to make the shade of green? Explain your reasoning. (4 points)

Part C: If Greg purchased 6 cups of yellow paint for $54, what is the unit price per cup of yellow paint? (2 points)






(GIVING 15 points)

Respuesta :

Answer:

Part A:  A ratio of 2:1  means that he uses 2 cups of yellow paint for each cup of blue paint.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Part B: The ratio of yellow to blue is 2:1 = 2/1. So, if for 2 yellow is 1 blue, then for 1 yellow is x:

2/1 = 1/x

x = (1*1) / 2

x = 1/2

For each cup of yellow paint, Greg should add 1/2 cup of blue paint.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 Part C: 6 cups cost $54, then 1 cup cost:

54 / 6 = 9

The price per cup of yellow paint is $9.