Respuesta :
To find the unit price, divide the total price by the number of items. A unit price is a unit rate for one item.
1. 29.68 / 4 = 7.42
So $7.42 is the unit price.
2. 625 / 6 = 104 (rounded to the nearest whole number)
So Jess can type 104 words per minute.
Answer:
1. 7.24
2. 104
Step-by-step explanation:
1. divide 29.68 by 4
> 29.68÷4
> 7.24
therefore the unit price is 7.24
check: 7.24x4=29.68
2. divide 625÷6
> 625÷6
> 104.1666667
> 104.1666667 round off 104
therefore he can type 104words per minute