Answer: It depends on the weight of an apple. If 1 apple = 0.50 lb, then 1 apple costs $0.25
Step-by-step explanation:
We need to know the weight of one apple. If one apple weighed 0.5 lb, on the average, then:
($0.50/lb)*(0.5 lb/apple) = $0.25/apple