1. Mary went to the local market to purchase some fruit. Each box of oranges sold for $3 and each box of pears for $5. Mary purchased a total of 18 boxes of fruit for $68. How many boxes of oranges did she purchase? *
a. 5
b. 7
c. 9
d. 11
e. 16