Susan is choosing tween two cell phone plans that offer the same amount of free minutes.
Plan A charges $29.99 per month with additional minutes costing $0.45
per minute.
Plan B charghes $39.99 a month with addtional minutes costing $0.40 per minute. If the equation for Plan A is
0.45x + 29.99 and the equation for plan E
is 0.40x+ 39.99, then how many addtional minutes, x, will it take for the two plans to cost the same?