A store sells a box of pencils for $3. Each box contains 24 pencils. How much will it cost a teacher to buy pencils
for 25 students?
$6
$9

$54
$150

Respuesta :

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

This is for one pencil to each student. Since each box is $3, and she has 25 students, you would figure out how many students are left out with one box, and since you only have one left, you only need one more box. That would mean two boxes, so $3x2= $6

Answer:

Hii, okay so I went thru my old test (from like a month ago), and the answer $6

Hope this helps!  :)

Step-by-step explanation: