Luis is buying tomatillos to make salsa. He paid $5 for 4 pounds of tomatillos.

Select the two answers that describe the unit price of the tomatillos.


$5.40 per pound

$1.25 per pound

$5.4 pounds per dollar

$1.25 pounds per dollar

Each pound costs $540.

Each pound costs $1.25.