For a fundraiser the seventh grade class sells 45 submarine sandwiches. They collect a total of $150.76. What is the cost per sub?

Respuesta :

Answer:

  • $3.35

Step-by-step explanation:

45 sandwiches cost $150.76, then one will cost:

  • 150.76/45 = 3.35

45 Submarine sanwiches cost:-150.76

Now

1 sandwich costs

[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{150.76}{45}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto \$3.35[/tex]