by volume, orange drink is ten percent each of orange juice and corn syrup. a 1.5-L of the drink costs $0.95. A 1.5-L can of orange juice is $1.49, and 1.5-L of corn syrup is $1.69. per serving, does it cost less to make your own orange drink or buy it?

Respuesta :

Answer:

1000000000000

Explanation:

I dunow sorryyyyyyyyyyyyyyyyy!!!!!!!!! lollll !!!!!!!!!!!?!! I need the pickture of your questions

The orange drink is made from a combination of orange juice and corn syrup. Making an orange drink is cheaper than directly buying it.

What is the percentage ratio?

A percent ratio is the quantitative association of the amount present in another amount or substance.

10% price of orange juice is calculated as:

[tex]\dfrac{10\times 1.49}{100} = 0.149$[/tex]

Similarly, 10% price of corn syrup is calculated as:

[tex]\dfrac{10\times 1.69}{100} = 0.169$[/tex]

The total price of 10% priceof orange juice and corn syrup is, 0.149 + 0.169 = 0.318 $

Therefore, the cost of making orange juice is less than directly purchasing it from the market.

Learn more about orange juice here:

https://brainly.com/question/426667