Which is more economical: purchasing the economy size of a detergent at 6 kilograms for $6.15 or purchasing the regular size at 730 grams for 60%? Select the correct choice below and fill in the answer box to complete your choice. (Round to four decimal places as needed.) O A. Purchasing the regular size is more economical because the regular size costs $ less per gram O B. Purchasing the economy size is more economical because the economy size costs s less per gram​

Respuesta :

The regular size is more economical then economy size.

What is Unitary method?

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

The economy size of a detergent at 6 kilograms for $6.15  

The regular size at 730 grams for 60 cents

1 kg = 1000 grams,

6 kg = 6,000 grams.

$1 = 100 cents

$6.15 =615 cents.

cost per gram of economic size= 615/6000

                                                    =0.1025

cost per gram of regular size= 60/730

                                                =0.0821

Hence,  the cost per gram of regular size detergent is less than cost per gram of economy size detergent.

Learn more about this concept here:

https://brainly.com/question/11665329

#SPJ1