Respuesta :
Answer: 6.4 ounces
Step-by-step explanation:
First, we need to find how much an ounce of rice flour costs.
To do this, we divide $12 by 16 ounces, because there are 16 ounces in a pound:
12/16 = 0.75
The cost of an ounce of rice flour is $0.75.
Now, we need to find how many ounces can be bought for $4.80. To do this, we divide 4.80 by 0.75:
4.80/0.75 = 6.4
6.4 ounces of rice flour can be bought for $4.80.
To check our work, simply multiply the amount of ounces bought (6.4) by the cost of each ounce (0.75):
6.4 x 0.75 = 4.80