Respuesta :

Answer:

i think the answer is 192

Answer: 6.4 ounces

Step-by-step explanation:

First, we need to find how much an ounce of rice flour costs.

To do this, we divide $12 by 16 ounces, because there are 16 ounces in a pound:

12/16 = 0.75

The cost of an ounce of rice flour is $0.75.

Now, we need to find how many ounces can be bought for $4.80. To do this, we divide 4.80 by 0.75:

4.80/0.75 = 6.4

6.4 ounces of rice flour can be bought for $4.80.

To check our work, simply multiply the amount of ounces bought (6.4) by the cost of each ounce (0.75):

6.4 x 0.75 = 4.80