A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the questions.

Apples*?5?15
Cost0.703.507?

Apples cost $ __ per pound.

comment the answer below no need to solve it out just write the answer!!!!!!!!!!!!!!