Respuesta :

Answer:

100

Step-by-step explanation:

Hey there!

First, to find the cost of one apple, 50 ÷ 25, which equals 2.

At this point, i am not very sure if you meant to say 75 apples, or $75 apples, so I am just going to give both solutions.

If you meant 75 apples: 75 x 2 = $150

If you meant $75 apples: $75 ÷ 2 = 37.5

Since it isn't realistic to buy 37 apples and one half, round it to 37 apples.

Hope this helps!

Have a great day!