Please help

A. 20 kg of apples cost $240. How much would 27 kg cost?

B. A boat can travel 84 miles on 21 gallons of gas. How much gasoline will it take To go 128 miles?

C. 12 kg of bananas cost 108.00 how many kilograms of bananas can you get with 72.00

D. A car can travel 462 miles on 14 gallons of gas. How much gasoline will it need to go 165 miles?

Respuesta :

A) 324

I divided 240 by 20 to get how much it would cost per kg. For each KG the cost is $12. So then I multiplied 12 by what was asked of you (27) which lead me to the answer of 324.

B) 512
Same concept as A. Divide to get how much gasoline is used per mile. That was 4 miles per 1 gas. Multiply 4 by whatever you have been asked for (128). That leads you to 512.

C) 648

Same concept as above.

D) 5,445