Huckleberries cost $5 a peck, whereas whortleberries cost $13 a peck. Hortense spent $109 for a total of 9 pecks. How many peck of whortleberries did she buy?

Respuesta :

For starters, you should start by finding somewhere to go off of.  For instance, I started with 5 pecks of whortleberries and 4 pecks of huckleberries. This game me $69 of whortleberries and $20 of huckleberries, $89 in total. This tells me I need to go up. By going steadily upwards, I'll eventually settle on 8 whortleberry pecks and 1 huckleberry peck. This is $104  and $5, which, when added together, equals $109.

Answer: 8 Whortleberry Pecks, 1 Huckleberry Peck