Answer:
$4.19 per unit ; $523
Explanation:
Below is the calculations:
Variable maintenance cost per unit = ($2200 -$900) /(400 hours – 90 hours)
Variable maintenance cost = $1300/310 labor hours
Variable maintenance cost = $4.19 per unit
Total fixed maintenance cost = $2200 – ($4.19 per unit x 400 hours)
Total fixed maintenance cost = $2200 -$1677
Total fixed maintenance cost = $523