Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

Respuesta :

NYCPen
12.8$, you would divide 2.40 by 3 to get the cost per ounce. Then multiply that by 16 to get the cost for one pound.