KamikaZPanda KamikaZPanda 13-12-2016 Mathematics contestada Bologna is on sale for $2 per pound and ham is on sale for $3 per pound. To supply my deli, I purchased 100 total pounds of bologna and ham and paid $266. How much did I buy of each?