dmakoule27 dmakoule27 11-07-2021 Mathematics contestada The equation below shows the relationship between the number of apples purchased, a, and the total cost of the apples in dollars, c. Based on the equation, what is the cost per apple, in dollars? a/5 = c/4 a. $0.80 b. $1.25 c. $4.00 d.$ 5/3