A student bought 1 box of crayons and five reams of paper for $54 she bought five boxes of crayons and three 3 reams of paper for $50 what is the cost of each box of crayons and each reams of paper
Let c be crayons, and p be paper. 1c + 5p = $54 5c + 3p = $50 Solve these equations for c and p. 22p = $220 So p = $10. Put this into one of the equations, and solve to find that c = $4