Ethan wants to put a fence around his vegetable garden. The garden is 30 feet wide and 15 feet long. If the total cost of the fence is $810, what is the unit price of the fence per foot?

Respuesta :

If the garden is square, then the perimeter would be 90. 15(2)+30(2)=90
810/90=9
So it would cost $9 per foot.