Write the rate and unit rate for each phrase given below.
1) 80 inches of snow over 10 days
Rate :
Unit Rate :

2) 3 comic books for 3 dollars
Rate :
Unit Rate :
3) 5 pounds of potatoes cost $10
Rate :
Unit Rate :

Respuesta :

1) 80 inches of snow over 10 days
Rate: 80 inches of snow over 10 days
Unit rate: 8 inches of snow per day

2) 3 comic books for 3 dollars
Rate: 3 comic books for 3 dollars
Unit rate: $1 per comic book

3.) 5 pounds of potatoes cost $10
Rate: 5 pounds of potatoes cost $10
Unit rate: $2 for every pound of potatoes

Have a nice day!
-SpaceMarsh