Respuesta :

Answer:

$19.25

Step-by-step explanation:

11 ÷ 4 = $2.75  this is the cost per gallon of milk

2.75 * 7 = $19.25  this is the cost for 7 gallons of milk

Hope this helps

Answer:

$ 19.25

Step-by-step explanation:

 Milk(gallons)         Cost

        4                    11

        7                     x

  [tex]\frac{4}{7} = \frac{11}{x}\\\\4 \times x = 11 \times 7\\\\4x = 77\\\\x = \frac{77}{4} = \$ 19.25[/tex]