Solve the following problem. It may be helpful to use a chart on scrap paper to organize the information and write the equation. Be sure to show all steps (V.E.S.T.) and work in order to receive full credit.

A grocer wants to make a 10-pound mixture of cashews and peanuts that he can sell for $3.29 per pound. If cashews cost $5.60 per pound and peanuts cost $2.30 per pound, how many pounds of each must he mix?

Respuesta :

Answer:

If cashews cost $5.60 per pound and peanuts cost $2.30 per pound, how many pounds of each must he mix?

Step-by-step explanation:

Weegy: x + y = 1 (we want one pound total) 5.60 * x + 2.30 * y = 3.29 (we want 3.29 per pound) Answer: x = . 3, y = . 7 per one pound To get 10 pounds: cashews - 10x = 3 pounds, peanuts - 10y = 7 pounds.