Respuesta :
$250 is the independent value, so we start the equation with $250, and since there are 60 students and the $10 and $7 costs are per student, you multiply the values, giving you a final equation of:
250+10(60)+7(60)= $1,270
250+10(60)+7(60)= $1,270