Answer:
Cost per unit= 680,655 / 700= $972.36
Explanation:
First, we need to calculate the activities rates:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Labor-related= 549,108 / 12,600= $43.58 per direct labor hour
Production= 52,119 / 900= $57.91 per order
Order size= 834,716 / 8,600= $97.06 per machine-hour
Now, we can allocate costs to Product K0:
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
Product K0 Product H9 Total
Labor-related DLHs $549,108 5,600 7,000 12,600
Production orders orders 52,119 500 400 900
Order size MHs 834,716 4,200 4,400 8,600
Labor-related= 43.58 *5,600= $244,048
Production= 57.91 / 500= $28,955
Order size= 97.06*4,200= $407,652
Total allocated costs= $680,655
Finally, the cost per unit:
Cost per unit= 680,655 / 700= $972.36