(Solving Equations) Ken has $20.00. Coffee costs $4.79 per pound. Which equation will calculate the number of pounds of coffee, n, Ken can buy?

A. 4.79n = 20.00
B. 20.00n = 4.79
C. 4.79 + n = 20.00
D. 4.79 - n = 20.00

Respuesta :

Answer: A. 4.79(n)=20.00

Step-by-step explanation:

we need to find what amount of coffee (per pound) is equivalent to $20.00

so we take the unknown amount (n) and multiply it by $4.79

for example, say Ken wants 4 pounds, we need to know if it is equivalent to $20.00

so take 4.79 and multiply it by 4 to see if it is equal to or less than $20.00 in this case $4.79 x 4 = $19.16  

hope this helps (^_^)

Answer:

A. 4.79n = 20.00

Step-by-step explanation:

To find the equation we need, let's list out the values we have in our situation.

We know that the amount of money spent has to be equal to 20.00, and no more. So we will have = 20.00 on one side of the equation.

One the other side we have the number of pounds and the cost per each pound. The cost increases by 4.79 for each pound bought. Or, 4.79 times n. This will be on the other side of the equation.

Our equation, then, is 4.79n = 20.00.

The answer is A. 4.79n = 20.00.

Good luck ^^