Sana's mother bought produce for Sunday dinner. She bought one more pound of peaches than of tomatoes. She bought 3 times as many pounds of tomatoes than pounds of mushrooms. If peaches cost $6 per lb, tomatoes cost $3 per lb, and mushrooms cost $10 per lb, how many of each did Sana's mother buy for $80?

Please explain how you got the answer like the steps and please dont link any files

Respuesta :

1(Identifying):

Tomatoes-x--$3 per lb

Mushrooms- 1/3 x-- $10 per lb

Peaches- x+1-- $6 per lb

2(Equation):

3x+6(x+1)+1/3x*10=80

3x+6x+6+10/3 x=80

12 1/3 x= 74

x=74÷(12+1/3)

Step 3(Final Equations):

74*3/37=6=tomatoes

Meaning...

6+1=7=Peaches

6/3=2= mushrooms

Answer:

7 lb of peaches, 6 lb of tomatoes, and 2 lb of mushrooms

Answer:

7 lb of peaches, 6 lb of tomatoes, and 2 lb of mushrooms

Step-by-step explanation: