Write a program that uses the Purchase class in 5.13. Set the prices to the following: Oranges: 10 for $2.99 Eggs: 12 for $1.69 Apples: 3 for $1.00 Watermelons: $4.39 each Bagels: 6 for $3.50 Set the purchased quantity to the following: 2 dozen oranges, 2 dozen eggs, 20 apples, 2 watermelons, 1 dozen bagels Display the total cost of the bill

Respuesta :

Answer:

Explanation:

The following program is written in Java. Using the program code from Purchase class in 5.13 I created each one of the fruit objects. Then I set the price for each object using the setPrice method. Then I set the number of each fruit that I intended on buying with the setNumberBought method. Finally, I called each objects getTotalCost method to get the final price of each object which was all added to the totalCost instance variable. This instance variable was printed as the total cost of the bill at the end of the program. My code HIGHLIGHTED BELOW

//Entire code is in text file attached below.

//MY CODE HERE

       DecimalFormat df = new DecimalFormat("0.00");

       oranges.setPrice(10, 2.99);

       oranges.setNumberBought(2*12);

       eggs.setPrice(12, 1.69);

       eggs.setNumberBought(2*12);

       apples.setPrice(3, 1);

       apples.setNumberBought(20);

       watermelons.setPrice(1, 4.39);

       watermelons.setNumberBought(2);

       bagels.setPrice(6, 3.50);

       bagels.setNumberBought(12);

       totalCost = oranges.getTotalCost() + eggs.getTotalCost() + apples.getTotalCost() + watermelons.getTotalCost() + bagels.getTotalCost();

       System.out.println("Total Cost: $" + df.format(totalCost));

   }

}

Ver imagen sandlee09
Ver imagen sandlee09