Respuesta :

Answer:

The unit rate is $1.99. The price of eight pounds of strawberry $15.92.

Step-by-step explanation:

To find the unit price, you divide $11.94 by 6 and you get $1.99. For eight pounds, multiply $1.99 with 8 and you get $15.92.

Answer:

$15.92

Step-by-step explanation:

First find the price of one pound. 11.94÷6=1.99 Once you find the price of 1 pound. You multiply the price of one pound 8 times. 1.99×8=15.92 Hope it helps!