An office supply store sells pencils individually or by the case. Pencils purchased individually cost $0.97 each. One case of forty pencils costs $37.20.
If purchased in a case, the average cost per pencil is

Respuesta :

Answer:

$00.90

Step-by-step explanation:

If you dive the total cost of the case, $37.20, by the total number of pencils, 40, that's the answer you get.