You need to buy pizzas for a class party. You can buy 4 large
pizzas for $10.00, or 7 large pizzas for $19.25. Which is the better
buy?

Respuesta :

Answer:

4 pizzas for 10

Step-by-step explanation:

Divide the prices by the number of pizzas and you will get the prices per pizza.

2.50$ per pizza for 4

2.75$ per pizza for 7

4 large pizza since it would be 8 for $20 rather than 7 for 19.25
Or
4 pizza for $10 is $2.50 each rather than 2.75 each