PLEASE HELP, ITS URGENT I WILL GIVE BRAINLY...
Shopping for school supplies, you recently spent $22 to purchase a notebook, a box of pencils, and a package of pens. The box of pencils costs $2 less than the notebook. The package of pens costs 3 times as much as the box of pencils. Choose a variable. Define the variable. Write and solve an algebraic equation to find the cost of each item you purchased. Please show work for Notebook and Box of Pencils and Package of pens. And an equation. (I WILL GIVE POINTS AND BRAINLY PLEASE HELPPPPPPP)

Respuesta :

cairde

Answer:

Cost of the box of pencils = x = $4

Cost of the notebook = x+2 = 4+2 = $6

Cost of package of pens = 3x = 3(4) = $12

Step-by-step explanation:

Let the cost of the box of pencils = x

Cost of the notebook = 2 more than the pencils cost = x+2

Cost of package of pens = 3 times the pencils cost = 3x

The total was $22, so we can say:

(x)+(x+2)+(3x) = 22

5x=22-2

x=20/5

x=$4

Cost of the box of pencils = x = $4

Cost of the notebook = x+2 = 4+2 = $6

Cost of package of pens = 3x = 3(4) = $12