Respuesta :

with the more expensive light bulbs, the cost would be $155.52

with the less expensive light bulb, the cost would be $119.04

This means you would save $36.48

Answer:

$3.84 is the amount you save by purchasing the cheaper lightbulbs when buying 24.

Step-by-step explanation:

Alrighty, so!

With this one, I broke down the price per lightbulb (divided the money by the amount of bulbs in the package).

$4.96/4= $1.24/bulb

$6.48/6= $1.08/bulb

I then multiplied that amount per bulb by 24.....

$1.24 x 24 = $29.76

$1.08 x 24 = $25.92

.... And subtracted the lower number from the higher number to get the answer.

$29.76-$25.92= $3.84

Hope this helps :D