This is not from a essay or test please do not report it
Write the ratio in simplest form.
1. There are 14 blue markers and 28 red markers in a bucket. What is the ratio of blue markers to red marker? Write the simplified ratio all three ways.
2. Solve the proportion. Show all work!
3/4=x/16
3a. You buy 3 tickets for $75 or 5 tickets for $100. Are the costs proportional? Show all work.
3b. Explain your thinking. Use proper mathematical vocabulary.
4. In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 : 3. There are 25 dogs in the animal shelter.
WRITE and SOLVE a proportion to find the number of cats (c). Show all work!
5. A school requires 2 teachers for every 40 students. WRITE and SOLVE a proportion that gives the number of t teachers needed for 320 students. Show all work!
6. WRITE and SOLVE a proportion. Show all work!
Cashews Peanuts
Dollars 12 /16
Pounds 3p
7. The grocery store sells 6 family size bags of Cheetos for $15.00. What is the unit cost of a family
size bag of Cheetos? Show all work!
8. Explain in words two ways (two methods) to solve the proportion
x/5=8/10
Method #1:
Method #2:
9. It costs $270 for 3 people to go on a fishing trip. How much does it cost for 10 people to go on the