Answer:
For 1 t-shirt, the cost is 11$.
Step-by-step explanation:
44 / 4 = 11
Plz mark as brainliest if this helped! Have a nice day!!!
-Lil_G
Answer:
44 dollars for 4 T-Shirts.
Let x be the price of one T-Shirt.
Equation: 44=4x
Divide by 4: x=11
Each T-Shirt costed 11 dollars.
Let me know if this helps!