A story owner wants to prepare 100 lb of a candy mix that she will she for $1.36 per lb. She mixes 20 lb of jelly beans that cost 20 cents per lb with sugar candies. How much does 1 lb of sugar candies cost?

Respuesta :

Answer:

1.65

Step-by-step explanation:

100 pounds of the mixture = 1.36 * 100 = 136 dollars.

She uses 20 pounds of jelly beans that cost

20 * .20   = 4.00

136 - 4 = 132 dollars left for 80 pounds of sugar candies.

80 pounds = 132 pounds of sugar candies.

1 pound =  x

80/1 = 132 / x             Cross multiply

80x = 132

x = 132 / 80

x = 1.65 / per pound