Answer:
See below
Explanation:
The computation of carrying value on the balance sheet of the ending inventory of finished goods under variable costing is seen below;
Before that, we have to determine the unit cost
Unit fixed manufacturing overhead = $120,400 ÷ 6,020 units = $20
Then, the difference will be;
= Unit fixed manufacturing overhead × change in inventory in units
= $20 × (6,020 units - $5,920)
= $20 × 100 units
= $2,000 less than absorption costing