Answer:
the selling price per unit is $300
Explanation:
The computation of the selling price per unit is shown below;
= Variable cost + profit needed per unit
= $200 + ($4,000 ÷ $40 units)
= $200 + $100
= $300
hence, the selling price per unit is $300