At a farmers market, a package of pears weighs 3lb and cost $9. Bananas are priced at 4lb per dollar. Use rates to explain witch kind of fruit is more expensive per pound​

Respuesta :

Answer:

The pears are more expensive per pound

Step-by-step explanation:

Find the cost per pound of the pears and bananas by dividing the cost by the number of pounds:

Pears:

9/3

= 3 ($3 per pound of pears)

Bananas:

1/4

= 0.25 ($0.25 per pound of bananas)

Since 3 is larger than 0.25, this means the pears are more expensive per pound.