Answer:
The pears are more expensive per pound
Step-by-step explanation:
Find the cost per pound of the pears and bananas by dividing the cost by the number of pounds:
Pears:
9/3
= 3 ($3 per pound of pears)
Bananas:
1/4
= 0.25 ($0.25 per pound of bananas)
Since 3 is larger than 0.25, this means the pears are more expensive per pound.