Can someone please help me with this, find the unit rate cost per item which is these chips set up the equation and show the work the answer should be price per chips I’ll mark brainliest please yall

Can someone please help me with this find the unit rate cost per item which is these chips set up the equation and show the work the answer should be price per class=

Respuesta :

Answer:$3

Step-by-step explanation:

You always divide y by x. In this case 6/2 when you set up a chart. When you do this you get $3 unit rate.

1 (unit rate)             2

___________=_____

x (unit rate price)   6

Use cross products

1(6)=x(2)

6=2x

_____

2     2

x=3

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Attached below .. i hope this is wht u were expecting!!

Ver imagen Аноним