icka08
contestada

2. Jane bought three apples and two oranges. The total amount she paid was at most Php123.00. If x represents the cost of each apple and y represents the cost of each orange, which of the following mathematical statements represents the given situation?
a 3x + 2y 123
b. 3x + 2y < 123
c. 3x + 2y > 123
d. 3x + 2y < 123

HELP MEEEE​