Answer:
A. 5
Step-by-step explanation:
You have $15.
1 box = $3
3x _= 15
3x 5=15
So, 5 boxes of candy, you can buy for $15.
Answer:
A: 5
Step-by-step explanation:
ech box cost 3 dollars and we have 15 dollars
3 x 5 = 15 so we can get ( A:5 ) boxes of candy